12 Unit Apartment Building offering many options perfect for a wide range of clientele.
Notice: Single Use License Required Prior to Shipping. Multi Use License Available.
*Ask about our Multifamily Developer Special Incentives.
Due to Variations in Soil Conditions, Climate and Local Codes, Stock Plans are not Engineered nor Sealed by an Architect.
CAD Files Available Upon Purchase of Unlimited Use License. Call for Pricing. 877.737.5267
High Quality Artwork Provided Upon Request With Each Purchase For Your Advertising and Marketing.
$500.00
| Plan Number: | SD-1527-92 |
| Bedrooms Per Unit: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Plan Width: | 87' 4" |
| Plan Depth: | 73' 4" |
| Main Ceiling Height: | 9' |
| Secondary Ceiling Height: | |
| Main Roof Pitch: | 4 in 12 |
| Secondary Roof Pitch: | 5 in 12 |
| Floors: | 1 |
| First Floor Area: | sq.ft |
| Second Floor Area: | sq.ft |
| Bonus Floor Area: | n/a |
| Total Living Area: | 1103 sq.ft |
| Total Plan Area: | 13997 sq.ft |
| Garage Type: | None |
| Garage Bays: | 0 |
| Foundation Additional Basement: | - |
| Foundation Crawl Space: | - |
| Foundation Pier: | - |
| Foundation Basement Standard: | - |
| Designer Plan Number: | 0109001090 |
| Bedrooms Per Unit: | 2 |
| MF unit Bathrooms: | 2 |
| MF Width feet: | 87 |
| MF Width inches: | 4 |
| MF Depth feet: | 73 |
| MF Depth inches: | 4 |
| MF Foundation Slab: | Y |
| MF Main Ceiling Feet: | 9 |
| MF 2nd Ceiling inches: | 0 |
| MF Roof Pitch: | 4 in 12 |
| MF 2nd Roof Pitch: | 5 in 12 |
| MF BldgFloors: | 3 |
| MF Unit Floors: | 1 |
| MF First Floor Area: | 1103 |
| MF 2nd Floor Area: | 1199 |
| MF Bonus Floor Area: | 0 |
| MF Area Heated: | 0 |
| MF Total Living Area: | 1103 |
| MF Total Plan Area: | 13997 |
| MF Per unit Garage Bays: | 0 |
| MF Garage Type: | None |